Маркетингът представлява начина на мислене, според който без потребител няма стопанска дейност. Когато работи за формиране на своите клиенти, фирмата работи за своите печалби.
Поради всички промени – развитието на научно техническия прогрес, нарастващите изисквания на купувачите, изостряне на конкуренцията – пазарът се поставя в центъра на вниманието на организацията. Това означава, че проектирането, производството и предлагането се съобразяват изцяло с това което се търси.
Маркетингът е концепция, система от възгледи и принципи за създаване, развитие и реализация на продукти, съобразени с пазарните условия и предпочитания на купувачите.
Според Филип Котлър – маркетинга е социален и управленски процецс при който индивидите и групите получават това от което имат нужда и потребност, чрез обмен на продукти и стойност помежду си.
Маркетинга е:
1. Управленска концепция – организацията, ръководенето, планирането, контрола и регулирането на стопанския живот трябва да се основават на пазарни оценки.
2. Начин на действие - осигурява конкретни организационни, методически, информационни и др инструменти и техники с които се осъществяват маркетинговите дейности.
3. Процес на стратегическо и тактическо планиране и контрол
4. Интегрирана система – маркетинга обединява всички останали звена от фирмата. Те трябва да се съобразяват с предписанията на маркетинга.
5. Търси се единство между ориентацията на бизнеса към потребителите и преследването на максимално високи печалби
6. Маркетинга е едновременно процес на изучаване на пазара, приспособяване на продукта към пазара и формиране на пазара.
7. Маркетинга обединява в себе си дейности по:
- създаване на нови продукти
- реализация на съществуващите
- стимулиране на производители и потребители
- ценообразуване
- различни по вид комуникации
Всички те са подчинени на една обща стратегия, цел
8. Чрез маркетинга освен постигане на висока печалба може да се търси постигане на др цели – увеличаване обема на продажбите, съответно увеличаване на пазарния дял, повишаване на имиджа на фирмата и продуктите, изместване на конкуренцията или свиване на нейния пазарен дял, постигане на лидерска позиция
9. Маркетинга е творческа дейност
Разбирането на маркетинга като социален процес наляга последователното изясняване на няколко ключови понятия, които са свързани и произтичат едно от друго и обясняват корените на маркетинга. Това са понятията нужда, потребност, желание, търсене, продукт, обмен, сделка и пазар.
Нуждата произтича от самата природа на човека – чувството за необходимост за нещо, недостиг на нещо.
Потребността е състояние на неосъзната липса. Потребността е конкретно проявление на нуждата, съобразно условията на средата, развитието на обществото и конкретната личност. Нуждата се превръща в потребност, когато бъде осмислена чрез собствения опит, заобикалящата ни информация, опита на другите и реалното предлагане
Желанието е стремеж за специфично удовлетворяване на потребността. Правото и възможността за избиране на начин на задоволяване.
Търсене – желание за закупуване на определен продукт подплатена с финансово средство. Оценява се в количествено и качествено отношение. Когато се отчита търсенето се оценява не само паричната, но и времевата и пространствената възможност на купувача. Характера на търсенето зависи от оценката на потребителя за полезността на продукта.
Продукт – всичко което може да се предложи за удовлетворяване на потребности и желания. Важно е отношението на потребителя, не толкова към притежанието на продукта, колкото към полезността от услугите, който продукта предоставя. Продуктът може да бъде физически, идеи, дори хора.
Полезност – съвкупността от ползи, който купувача вижда в предлагания му продукт от гледна точка на форма, гаранции, предназначение, време, място, пресиж. За да има полезност е необходимо:
- да има потребност
- продукта да има тези свойства и характеристики, който да удовлетворяват потребността
- потребителят да приема, че продукта удовлетворява полезността.
Ценност – приемано равнище на удовлетворяване на потребността.
Обмен (размяна) е всяка форма на предоставяне на блага от един субект на друг срещу насрещно предоставяне на други блага. Условията необходими да има размяна:
да има поне две страни:
- всяка страна да притежава нещо, което е стойностно за другата
- всяка страна да е готова да предостави това което има и съответно да получи това което иска.
- всяка страна де е свободна да приеме или отхвърли предложението
- всяка страна трябва да вярва, че е уместно и желателно да се занимава с другата.
В маркетинга говорим за размяна, когато двете страни преговарят и вървят към споразумение.
Сделка – търговия на стойности между две договарящи се страни. Основни измерения на сделката:
- поне две стойностни неща
- договорни условия
- време на сключване и място на сключване
Ролята на маркетинга е да проучи, какво за отсрещната страна е стойностно и какво е готова тя да даде, за да бъде осигурено желаното активно поведение.
Пазарът е съвкупност от всички настоящи и потенциални потребители на даден продукт Продавачите, който го предлагат и посредниците, който създават допълнителни предпоставки за сключване на сделката.
Маркетинга се интересува от крайния потребител, бизнес организации търсещи печалба от своята дейност.