Интересуват ни само онези фактори от околната среда, които са от значение за организацията.
Факторите биват:
- политически
- икономически
- социални
- технологически
1. Политически фактори
- Има ли или не политическа стабилност
- Дали правителството може да се разглежда като стабилно. Дори незначителни промени оказват влияние върху бизнеса
- Типа на политиката, която се следва – лява или дясна, либерално или консервативно
- По какъв начин се изгражда политическата среда чрез законови и подзаконови актове
- До каква степен съответните закони се спазват? Възможност за заобикаляне на законите.
- Обществените настроения. Трябва да разглеждаме общественото отношение към бизнеса. Всяко едно правителство трябва да отчита това обществено отношение. Електоратът трябва да не бъде пренебрегнат. Обществените отношения и условия на труд, защита на потребителите.
- Законови и подзаконови нормативни актове формират отношението на правителството. Членство в ЕС – действат нови условия.
2. Икономически фактори
- Икономически индикатор, оказващ влияние е бизнес цикъла Дали икономиката е в криза или подем, или в спад
- Оценка на конкретната фаза на бизнес цикъла Каква е тяхната очаквана продължителност. фазата на бизнес цикъла се проявява чрез индикатори. Основните проявления се измерват чрез равнището на заетост или безработица.
- До каква степен различните фази на бизнес цикъла оказват влияние върху нашия бизнес. Влияние върху заетостта – в условията на криза, ще има обществен натиск върху работ. ръка. Дали можем да намерим необходимата работ. ръка в условията на заетост?
- Влияние оказва натиска на ЕС
- Говорейки за данъчната система трябва да отчитаме различните плащания като данъчна тежест върху организацията и към държавата под формата на местни данъци и такси. Освен истинските данъци и такси трябва да се отчитат и другите плащания. Може ли даден данък да не действа по отношение на организацията при инвестиране
- Парична политика, монетарна политика – макроикономически лост, променящ макроикономическата среда
- Лихвени проценти, също не се формират на пазарни принципи, валидни за другите европейски страни. Пряко отношение върху инвестициите лихвения процент не оказва.
- Валутния курс – в зависимост от това дали организацията е вносител или износител при колебаещ се валутен курс. В страна, която формира валутен курс надценен над останалите валутни курсове се формира дефицит в търговския баланс.
- Информацията – налице е във всяка развиваща се икономика. Информацията показва, че в тази икономическа система има развитие, тя отразява неравновесието в икономическата система, дължащо се на повишените разходи.
- Инфлацията. За нормална инфлация се смята 2 - 4%. При високи равнища на инфлацията не може да се планира дейността на организациите
- Междуфирмена задлъжнялост - дава информация, че в икономическата система нещо не е наред
- Анализ на дохода на населението – трябва да се види общото равнище на доходите, има или няма покупка на собственост и как това се отразява върху бизнеса. Как се променя покупателната способност и преди това какво е нейното ниво? При 1-2% повишаване на доходите при инфлация средно 6% на година се оказва, че покупателната способност се понижава. Трябва да се прави разлика между номинален и реален доход. Трябва да се отчита до каква степен се променят доходите.
3. Социални фактори
- Как се променя качеството на живот в страната през призмата на бизнеса? Вероятно при повишаване качеството на живот ще се търсят по-здравословни храни, ще има екологична чистота.
- Какво е вътрешното търсене?
- Какво може да се очаква от гледна точка на взимане на решения от работниците от гл.т. на бизнеса. Собственика в момента може да се разпорежда с бизнеса както иска.
- Във връзка с членството в ЕС и предстоящите промени в кодекса на труда, работодателят ще бъде длъжен да информира своите служители за състоянието на фирмата.
- Каква е степента на заетост в семейството, социално-културната среда и нейните особености.
4. Технически фактори
- Общото технологично равнище определя възможностите за развитие на ниво производство, за усвояване на нови производствени иновации. С развитието и построяването на АЕЦ Козлодуй се повиши икономическото равнище на повечето предприятия.
- Когато говорим за технологична среда трябва да се има предвид технологичната култура.
- Каква е степента на обновяване на икономиката. В страни с ниско технологично равнище се развиват ниски отрасли. Говорим за общо технологично ниво на страните.
Макросредата е единство от политически, икономически, социални и технологични фактори. Как ще се променят те във времето? Трябва да се опитаме да предвидим промените и да се опитаме да комбинираме всички тези фактори в три сценария: най-благоприятния, най–неблагоприятен и най-вероятен. Най-благоприятния – очакваме висока инфлация, която ще се компенсира с повишени доходи и повишаване на покупателната способност. Сценария е възможност от действието на тези фактори.