Глобализацията се подкрепя от действието на стратегически фактори, които оказват глобално въздействие. Глобалното търсене се обуславя от необходимостта от задоволяване на разнообразни човешки потребности и желания. Глобалното предлагане се насърчава от значителния размер на продажбите, покупките, производството, доставките, дистрибуцията и от облекчения достъп до капиталовите, трудовите, материалните, природните, енергийните и минералните ресурси в света. Глобалният пазар предлага неограничени и необятни възможности за бизнес. Винаги съществуват пазарни ниши, които осигуряват относително по-големи продажби и по-малък риск. Икономията от мащабите способствува за намаляване на разходите и повишаване на печалбите.
Глобалните проблеми отразяват влиянието на демографските, социалните, политическите, икономическите, технологичните, екологичните фактори в света. Глобалната среда поощрява свободното движение на стоки и капитали чрез ограничаване на търговските и нетърговските бариери. На световния пазар съществува глобална конкуренция и тя става правило, а не изключение. Глобалният подход е свързан с ескалиране на бизнеса в световен мащаб. Глобалната ориентация на водещите компании непрекъснато расте. Те обръщат повишено внимание на глобалния бизнес с оглед засилване на техните стратегически позиции на световния пазар. Глобалните компании разглеждат света като огромен пазар и се позиционират на него, като използуват своя потенциал и ресурси. Те прилагат различни стратегии в сравнение с международните и националните фирми, които засягат асортимента и качеството на продукцията, равнището на цените, характера на промоциите, начините на дистрибутирането и др.
Глобална компания според Ф. Котлър2 е онази, която заема стратегически позиции на пазара в една или повече страни в сравнение с местните конкуренти. Тя се отличава с глобализиране на производствените, търговските, транспортните и други операции с оглед получаване на по-големи изгоди, активно участие на световните стокови, валутни, финансови и други пазари, налагане на международни стандарти за качество, ефективност, работа и др., прилагане на общи административни, икономически, счетоводни и други методи на управление, стандартизиране на продуктовата гама и осъществяване на масово производство с ниски разходи, търсене на по-голяма ефективност чрез инвестиране в нови предприятия, внедряване на нови технологии, използуване на нови материали и др.
Глобалната компания набелязва и преследва стратегически цели в следните сфери на дейност:
• Маркетинг.
Глобалните цели са насочени към нарастване на обема и темповете на продажбите, извършване на продуктови иновации, увеличаване на пазарния дял на световните, международните, регионалните и националните пазари и др.
• Производство.
Глобалните цели са ориентирани към интеграция на производството, постигане на икономии от мащаба, намаляване на производствените разходи, повишаване на производителността, използуване на ефективни технологии, подобряване на качеството и др.
• Финанси.
Глобалните цели се отнасят до увеличаване на темповете и равнището на печалбите, повишаване на възвръщаемостта на продажбите, на инвестициите, на активите, на собствеността и др., подобряване на обръщаемостта и ликвидността, усъвършенствуване на капиталовата структура и др.
• Персонал.
Глобалните цели са насочени към непрекъснато усъвършенствуване на квалификацията на мениджърите и служителите.
Глобалната компания има създадени в световен мащаб силни конкурентни предимства в областта на маркетинга, производството, финансите, НИРД и др. Глобална дейност развиват предимно мултинационал-ните корпорации. В света има над 12 хиляди такива корпорации, които правят глобален бизнес. Най-големите 500 компании според списание „форчън" реализират около 60 % от световните продажби и осъществяват около 80 % от всички инвестиции. Те оперират в много страни и имат значителен .дял в международната търговия.
Глобалната среда оказва силно влияние при формирането на глобалните стратегии. Те се класифицират съобразно потенциалните предимства, които дават на компаниите.
Таблица
Предимства | Глобални предимства | ||
Големи | Малки | ||
Локални предимства | Малки | глобален бизнес геоцентрична стратегия | мултинационален бизнес полицентрична стратегия |
Големи | регионален бизнес региоцентрична стратегия | национален бизнес етноцентрична стратегия |
Стратегията на преуспяващите компании в света е подчинена на визията „мисли глобално, действай локално". Глобалните стратегии се обуславят от търсенето и предлагането на световния пазар. Те са свързани с представянето на продуктите, намирането на пазарите, оферирането на цените, промоцирането и дистрибутирането на стоките и др. Глобалните стратегии биват геоцентрични, региоцентрични, полицентрични и етноцентрични съобразно политиката на компанията.
Геоцентричната стратегия е ориентирана към световния пазар и се основава върху глобалната интеграция и идентификация. Мисията акцентира върху публичната легитимност и отговорност. Мениджмънтът се разпределя между всички йерархични нива в компанията. Организационната структура е мрежова, като свързва отделните бизнес единици. Маркетинговата стратегия е насочена към предлагане на реномирани продукти на глобалния пазар. Производствената стратегия се основава на гъвкавите технологии, финансовата стратегия е насочена към реинвестиране на печалбата според глобални съображения. Кадровата стратегия се базира върху глобалната култура и е свързана с намирането на квалифицирани мениджъри и специалисти независимо от тяхната национална принадлежност.
Региоцентричната стратегия е насочена към пазарите на отделни региони на света. Тя се изгражда върху регионалната интеграция и идентификация. Мисията набляга върху доходността и легитимността. Мениджмънтът се разделя между регионалните и националните йерархични нива, като се използува матрична структура на управление. Маркетинговата стратегия е съобразена с изискванията на регионалния пазар. Производствената стратегия е насочена към произвеждането на унифицирани продукти със стандартни технологии, финансовата стратегия е свързана с регионалното преразпределяне на печалбите. Кадровата стратегия се основава върху културните традиции и използуването на мениджъри и специалисти от региона.
Полицентричната стратегия е ориентирана към пазарите на избрана група страни и се базира върху тяхната идентификация. Мисията се фокусира върху обществената легитимация. Мениджмънтът се децентрализира между автономните бизнес единици, които оперират в отделните страни. Използува се териториална структура на управление. Маркетинговата стратегия е насочена към задоволяване на потребностите на клиентите на местните пазари. Производствената стратегия е ориентирана към местните продукти, финансовата стратегия е свързана с реинвестиране на печалбите в страните, където е получена. Кадровата стратегия се изгражда върху културните традиции и привличането на местни мениджъри и специалисти.
Етноцентричната стратегия е насочена към пазара на отделна страна и се основава върху нейната идентификация. Мисията акцентира върху доходността на бизнеса. Мениджмънтът се извършва централизирано съобразно възприетите стандарти в компанията. Прилага се продуктова структура на управление. Маркетинговата стратегия е свързана с предлагането на утвърдени стоки на пазара. Производствената стратегия се базира върху масовото производство, финансовата стратегия е насочена към репатриране на печалбите. Кадровата стратегия се основава върху налагането на чужда култура и използуването на задгранични мениджъри.
Глобалните компании се влияят от глобалните промени в света. Те следят глобалните събития и отразяват тяхното действие в следваната глобална стратегия. Тези компании постоянно търсят нови възможности в света по отношение на производството, технологиите, разходите, производителността и др. Тяхното участие на глобалния пазар им позволява да постигнат дългосрочен успех в бизнеса.