Фридрих фон Хайек, който защитава традиционната теория за икономическа свобода на частния сектор, която трябва да бъде обезпечена от едно общество на правото и морала. Хамек застъпва тезата, че свободата е такава ситуация, която индивидите не зависят от произвола на другите.
Австрийците издигат и развиват концепцията за парите като социална институция. Т.напр. според Менгер парите не са продукт на човешко суверенно общество, а парите са източник за услуги.
Други преносни моменти на Хамек са:
- за равновесието се разглежда не като статично състояние, а като постоянно развиващ се динамичен процес.
- за стагфлацията- през 70те години на миналия век слагат край на алтернативността в икономиката на развитите страни.Това е комплексно съществуване на стагнация на производството, безработицата и инфлацията. Заговаря се още за съществуването на галопираща инфлация с високо равнище на реалния БВП.
- концепция за спонтанния ред- Хамек лансира тезата, че съществуването на пазарите се дължи на обстоятелството, че те са възникнали стихийно и спонтанно като продукт на човешката дейност при наличие на икономическа свобода и размяна без принуда.
- за конкуренцията- тя се разглежда като необходимост за рационално използване на новата информация. Хамек я сравнява с наука, » Пазарът регулира движението на стоките и услугите, а науката (конкуренция) управлението на идеите.