Текущо начисляване - от този принцип следва че, приходите и разходите произтичащи от събитието в предприятието трябва да се начисляват към момента на възникването им независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовия отчет за периода за който се отнасят.
Принцип на действащо предприятие - той предполага че, предприятието е действащо и ще остане такова в предвидимо бъдеще, няма нито намерение, нито необходимост на ликвидира или значително да намали обема на своята дейност. Това му дава възможност да представя активите си по цена на придобиване, по възстановима или справедлива стойност. Ако то не е действащо т.е. в предвидимо бъдеще се очертава да намали или да ликвидира дейнсотта си, ще трябва да представи активите си по цената на възможната им реализация понеже те се оказват излишни за дейността му, а при ликвидация може да се наложи да бъдат продадени на много по-ниска цена и затова при съставянето на финансовия отчет се приалга ликвидационни или друга подобна база.
Принцип на предпазливост - той означава че, трябва да се оценяват и отчитат предполагаемите рискове и очакваните загуби при счетоводното отчитановия е на стопанските операции. Някой го разбират и като по консервативно третиране на приходите от реализация, разбират го и като преоценяване на краткотрайните стоково материални запаси, ако реазлизуемата им цена в края на годината се оказва по ниска от цената на придобиването им и т.н. също израз на този принцип е да не се признават приходи от продажби докато значителна част от собствеността или цялата собственност на обекта на продажбите не се прехвърли върху купувача. Този принцип изисква и да не се компенсират вземания със задължения.
Съпоставимост между приходите и разходите - той гласи че, разходите извършени във връзка с дадена сделка или дейност трябва да се отразят във финансовия резултат в периода през който се получава изгодата от тях. Съответно приходите трябва да се отрзяват въвъ финансовия резултат през периода за който са отчетени разходите за тяхното получаване.
Предимство за съдържанието пред формата - сделките и събитията да се отразяват счетоводно според тяхното икономическо съдържание и същност, а не според правната им форма.
Запазване при възможност на счетоводната политика от предходния отчеетен период - принципът преполага определена
Запазване при възможност на счетоводната политика от предходния отчеетен период - принципът преполага определена консервативност по отношение на счетоводната политика най-вече от гледна точнка на постигането на съпоставимост на отчетните данни за отделните периоди. Това не изключва възможността да се внасят промени, но те се отнасят за предстоящия отчетен период и след като предварително са оповестени промените.
Последният принцип е независимост на отдел ните отчетни периоди и стойнстна връзка между начален и краен баланс. Всеки отчетен период счетоводно се третира сам за себе си, независимо то това че, обективно съществува връака с предходния и със следващия отчетен период. Тази връзка произтича от обстоятелството че, данните по финансовия отчет за началото на новия период трябва да съвпаднат с данните за финансовия отчет за края на миналия период. Това произтича от обстоятелството че началните салда на много от сметките отчитащи активите, собствения капитал и задълженията на предприятието, имат за начално салдо състоянието им в края на предходния период.